Zapraszamy w soboty w godzinach 8:00 - 14:00
Wykonujemy badania laboratoryjne, RTG i mammografię.
Zwiń
Rozwiń
Zamknij

Okulista

Niezwykle ważne jest, by wzrok dzieci badać wcześnie. Dzięki temu można wykryć i wyleczyć lub zapobiec utrwaleniu się wady wzroku. W naszym Centrum wykonujemy badania noworodków, w tym także badania profilaktyczne u dzieci od 3-4 miesiąca życia. Lekarze okuliści w naszym Centrum dysponują sprzętem wysokiej klasy pozwalającym na precyzyjną i wszechstronną diagnostykę wzroku dziecka.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Diagnostyka u małych dzieci

U dzieci poniżej 3 roku życia najczęściej trudno sprawdzić, czy dobrze widzi. Nie umie jeszcze prawidłowo ułożyć głowy w typowym aparacie do komputerowego badania, ani też skupić na dłużej uwagi na drobnym punkcie.

Badanie wad refrakcji

W naszym Centrum najmłodszych pacjentów okuliści badają przenośnym aparatem Plusoptix, który został stworzony do badania małych dzieci. Zaletą tego aparatu jest to, że dokonuje pomiaru:

  • z odległości 1 metra (dziecko nie musi siedzieć nieruchomo)
  • bardzo szybko, bo w ciągu 0,5 sekundy
  • równocześnie w obu oczach

W tak krótkim czasie dzieci potrafią skupić uwagę na uśmiechniętej buzi na ekranie aparatu i wydobywającym się z niego dźwięku.

Badanie jest bezstresowe, a wynik natychmiastowy i dokładny.

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka

Badanie wykonuje się lampą szczelinową. Pozwala ono na wykrycie niektórych chorób oczu. Umożliwia także monitorowanie zmian w gałce ocznej po wykonaniu różnych zabiegów.

Zaburzenia ruchomości oczu

Badanie przeprowadza się w celu wykrycia m.in. zeza.

U starszych dzieci badanie okulistyczne przebiega jak u dorosłych. Są już na tyle duże, że dobrze współpracują z lekarzem okulistą.

Diagnostyka u starszych dzieci (po ok. 3 roku życia)

Badania, które wykonujemy u starszych dzieci to m.in.:

Komputerowe badanie wzroku

Badanie jest przeprowadzane autorefraktometrem. Polega na ocenie ostrości wzroku na podstawie pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka. Pacjent patrzy (każdym okiem oddzielnie) na oddalony przedmiot przez mały otwór w urządzeniu.

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka

Badanie wykonuje się lampą szczelinową. Pozwala ono na wykrycie niektórych chorób oczu, wad wzroku. Umożliwia także monitorowanie zmian w gałce ocznej po wykonaniu różnych zabiegów.

Pomiar ciśnienia śródgałkowego (tonometria bezdotykowa)

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego jest u dzieci przeprowadzane w przypadku wystąpienia podejrzeń poważniejszych shorzeń.

Choroby

Najczęstsze choroby rozpoznawane u dzieci i leczone przez okulistów to:

Stany zapalne oczu

Objawy, których nie powinniśmy ignorować to czerwone i bolące oczy lub wydzielina z oczu.

Niedrożność dróg łzowych

Dolegliwość objawiająca się od urodzenia tym, że łzawi i ropieje okresowo któreś oko (już u dzieci kilkutygodniowych).

Wady wzroku

Zwróć uwagę, czy dziecko ma kłopoty z postrzeganiem przedmiotów bliskich lub dalekich. Rodzice mogą to zaobserwować. Dziecko samo nam o tym nie powie. Dlatego warto przeprowadzić badanie profilaktycznie w 3-4 miesiącu (najwcześniej) lub później, gdy zaobserwujemy, że nasz maluch ma problemy.

Zez

Choroba zezowa to nierównoległe ustawienie gałek ocznych - oczy nie są skierowane w tę samą stronę i nie poruszają się symetrycznie. Istnieje wiele rodzajów zeza.

Zez jest nie tylko problemem estetycznym, ale często wiąże się z pogorszeniem ostrości wzroku oraz zaburzeniami widzenia przestrzennego.

U dzieci do 3 miesiąca życia zeza o małym i zmiennym nasileniu, występującego okresowo, można uznać za normę. Jeśli jednak zez u niemowlęcia ma duży kąt odchylenia, jest stały lub bardzo częsty albo jeśli dziecko nie wykonuje ruchów gałką oczną i nie skupia spojrzenia na przedmiotach lub twarzy rodzica, to należy udać się do okulisty.

Zaćma i jaskra oraz także nowotwory

Występują u dzieci relatywnie rzadko.

Lekarze

W Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS pacjentami opiekują się:

Centrum HAHS to:
32
prowadzonych specjalizacji
33
lekarzy czekających
na Ciebie
30
lat niesienia pomocy Pacjentom