Zapraszamy w soboty w godzinach 8:00 - 14:00
Wykonujemy badania laboratoryjne, RTG i mammografię.
Zwiń
Rozwiń
Zamknij

Okulistyka

Przeprowadzamy kompleksowe badania oczu, leczymy pacjentów z różnymi chorobami oczu, określamy stopień wady wzroku, dobieramy szkła.

Lekarze okuliści w naszym Centrum dysponują sprzętem wysokiej klasy pozwalającym na precyzyjną i wszechstronną diagnostykę.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Dolegliwości

Często jako dorośli zapominamy o wizytach u okulisty. Odwiedzamy go najczęściej wtedy, gdy zauważymy, że pogorszył nam się wzrok, gdy chcemy dobrać okulary lub w przypadku badań wstępnych lub okresowych w pracy.

Tymczasem, nawet jeśli nie narzekamy na ostrość naszego wzroku, powinniśmy odwiedzić okulistę, by sprawdzić, czy oczy aby na pewno nie chorują. Wiele chorób, np. jaskra, nie daje żadnych objawów, nie następuje pogorszenie wzroku, a jeśli nie zostanie wykryta wcześnie, może skutkować ślepotą. Badanie oka jest też bardzo ważne przy podejrzeniu innych chorób takich, jak np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby tkanki łącznej, ponieważ pewne zmiany często ujawniają się w oku wcześniej niż w innych narządach.

Warto wybrać się do okulisty, gdy obserwujemy:

Częste bóle głowy
Pogorszenie ostrości wzroku
Pogorszenie widzenia z bliska
Mrużenie oczu podczas czytania
Częste stany zapalne powiek i spojówek
Podwójne widzenie

Warto też regularnie odwiedzać okulistę, jeśli pracujemy przed komputerem.

Diagnostyka

Badania, które wykonują nasi okuliści to m.in.:

Pomiar ciśnienia śródgałkowego(tonometria bezdotykowa)

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego powinno się przeprowadza kontrolnie u osób po 40. roku życia. Jest ono szczególnie ważne u dalekowidzów, kiedy gałki oczne są małe i predysponują do pojawienia się jaskry. U krótkowidzów przy dużej gałce ocznej również istnieje ryzyko rozwoju jaskry. Badanie przeprowadza się także w przypadkach bólu głowy, bólu okolicy oczodołu lub oka.

Komputerowe badanie wzroku

Badanie jest przeprowadzane autorefraktometrem. Polega na ocenie ostrości wzroku na podstawie pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka. Pacjent patrzy (każdym okiem oddzielnie) na oddalony przedmiot przez mały otwór w urządzeniu.

Gonioskopia

Badanie kąta przesączania oka pozwala na rozpoznanie różnych schorzeń narządu wzroku. Jest szczególnie istotne w diagnostyce jaskry i nadciśnienia ocznego (lub ich podejrzenia), po urazach gałki ocznej, w których mogło nastąpić uszkodzenie struktur kąta przesączania.

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka

Badanie wykonuje się lampą szczelinową. Pozwala ono na wykrycie niektórych chorób oczu (m.in. jaskry, zaćmy, zapalenia spojówek). Umożliwia także monitorowanie zmian w gałce ocznej po wykonaniu różnych zabiegów.

Choroby

Najczęstsze choroby rozpoznawane i leczone przez okulistów to:

AMD – zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba nieodwracalna, dlatego też bardzo ważne jest, by została wykryta wcześnie. Plamka pełni bardzo ważną rolę w procesie widzenia, ponieważ odpowiada za ostrość wzroku i związane z tym funkcje, np. zdolność czytania i pisania, rozpoznawania przedmiotów i osób.

Badanie powinny wykonać osoby po 50 roku życia, po 40 roku życia warto je zrobić dla samokontroli. Istnieje większe ryzyko zachorowania na AMD, gdy chorujemy na nadciśnienie, cukrzycę, mamy podwyższony cholesterol. W takich sytuacjach sugerujemy wizytę kontrolną u lekarza okulisty.

Jaskra

Jaskra nie daje objawów, dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W początkowym stadium jaskra przejawia się w mroczkach w paracentrum widzenia. Pacjent sam ich nie zauważy.

Na jaskrę choruje ok. 70 mln osób na całym świecie. Jest to choroba, która powoduje nieodwracalne zmiany, dlatego też musi być wcześnie wykryta. Zalecane jest, by pacjenci po 50 roku życia zbadali się pod tym kątem u lekarza okulisty.

Osoba chora na jaskrę stopniowo traci zdolność do widzenia obwodowego. Słabiej dostrzega to, co znajduje się po bokach pola widzenia.

„Choroba krótkich rąk” – gorsze widzenie z bliska

„Choroba krótkich rąk” tzw. presbiopia objawia się głównie problemem z widzeniem przedmiotów z bliska np. trzeba odsunąć gazetę dalej od oczu, by widzieć wyraźnie.

Jeśli jesteś w wieku 40-60 lat i zauważasz u siebie niepokojące zmiany (lub ktoś z Twoich znajomych), skontaktuj się z okulistą. Dostaniesz fachową pomoc i będziesz mógł bardziej wyraźnie (i komfortowo) widzieć z bliska.

Zez

Choroba zezowa to nierównoległe ustawienie gałek ocznych - oczy nie są skierowane w tę samą stronę i nie poruszają się symetrycznie. Istnieje wiele rodzajów zeza.

Zez jest nie tylko problemem estetycznym, ale często wiąże się z pogorszeniem ostrości wzroku oraz zaburzeniami widzenia przestrzennego.

Zaćma

Zaćma (katarakta) najczęściej występuje u osób powyżej 50 roku życia. Początkowo może się pojawiać w jednym oku.

Poniższe objawy powinny zaniepokoić:

  • zmętniony i niewyraźny obraz: ostrość widzenia staje się coraz mniejsza
  • gorsze widzenie obiektów blisko położonych
  • zmęczenie oczu: uczucie zmęczenia pojawia się coraz szybciej i częściej
  • zaburzenia kształtów: obserwowane obiekty stają się zniekształcone lub nawet podwójnie
  • problemy w orientacji: zaburzenia w ocenie odległości oraz przy poruszaniu się

Zaćma może powodować postępującą utratę wzroku, ale odwracalną.

Lekarze

W Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS pacjentami opiekują się:

Centrum HAHS to:
33
lekarzy czekających
na Ciebie
30
lat niesienia pomocy Pacjentom
72000
umówionych
wizyt