Zapraszamy w soboty w godzinach 8:00 - 14:00
Wykonujemy badania laboratoryjne, RTG i mammografię.
Zwiń
Rozwiń
Zamknij

Kardiologia

W naszym Centrum wszechstronnie diagnozujemy i leczymy pacjentów z problemami kardiologicznymi.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną inwalidztwa i umieralności. Dotyczą one osób w coraz młodszym wieku (35-50 lat). Warto, by osoby, które skończyły 30 lat już profilaktycznie przyglądały się swojej kondycji zdrowotnej, wykonały np. podstawowe badania krwi i USG. W wieku 40 lat już na to najwyższy czas.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Diagnostyka

W trosce o serce, warto pamiętać o regularnym mierzeniu ciśnienia, badaniu poziomu cholesterolu oraz badaniach profilaktycznych. Wykonujemy bardzo szeroki zakres badań:

EKG (elektrokardiogram)

Pozwala rozpoznawać zaburzenia rytmu serca. M.in.: przebyty zawał, niedokrwienie mięśnia serca, przerost mięśnia sercowego, usytuowanie serca w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze i nadciśnienie płucne, wady zastawkowe serca i pierwotne choroby mięśnia serca.

EKG wysiłkowe

Pokazuje, jak pracuje serce podczas wysiłku fizycznego, sprawdza jego wydolność. Przeprowadzane m.in. w diagnostyce zaburzeń rytmu serca, choroby wieńcowej, u osób po zawale oraz u sportowców.

Holter EKG

Pozwala sprawdzić funkcjonowanie serca w ciągu zwykłego dnia. Jest to wielogodzinna rejestracja EKG w trakcie codziennych, całodobowych czynności pacjenta (badanie w ciągu 24h, 48h lub 72h).

Holter ciśnieniowy

Rejestracja ciśnienia tętniczego w trakcie codziennych czynności pacjenta (badanie w ciągu 24h lub 48h). Zalecane m.in. przy diagnostyce nadciśnienia.

USG serca (ECHO serca)

Pozwala wykryć wady serca i ocenić, jakie wywołują one skutki.

Badania laboratoryjne

M.in.:

  • lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol LDL i HDL)
  • trójglicerydy
  • morfologia
  • fibrynogen
  • cukier
  • CRP
  • TSH
  • hemoglobina glikowana (HbA1c)
  • kwas moczowy
  • kreatynina
  • jonogram
  • homocysteina
RTG serca

Umożliwia wstępne rozpoznanie wielu chorób i wad, które powodują zniekształcenie serca, a także pozwala stwierdzić stopień ukrwienia płuc.

Jeśli masz wątpliwość od jakich badań zacząć, a zależy Ci na kompleksowym sprawdzeniu kondycji serca i układu krążenia, skorzystaj z jednego z dwóch pakietów badań MOJE SERCE lub MOJE SERCE 40+.

Ten kompleksowy przegląd kardiologiczny jest dostosowany do wieku pacjenta i pozwala sprawdzić, czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka lub czy już choruje, mimo że nie odczuwa dolegliwości.

Choroby układu krążenia to m.in.:
Zawał serca
Miażdżyca
Choroba wieńcowa
Nadciśnienie tętnicze
Wady serca
Zaburzenia rytmu serca
Niewydolność serca
Żylaki kończyn dolnych
Czynniki ryzyka

Choroby serca niestety należą do tych, które w wielu przypadkach sami na siebie sprowadzamy. Aby nie doprowadzić do problemów z sercem oraz układem krwionośnym warto:

Ograniczyć stres (zwłaszcza częsty i długotrwały)
Zdrowo się odżywiać (dieta ograniczająca wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi)
Dbać o aktywność ruchową i sprawność fizyczną (30 minut dziennie)
Dbać o prawidłową wagę
Ograniczyć używki ( głównie alkohol i papierosy)
Regularnie mierzyć ciśnienie

Przeczytaj więcej o ciśnieniu krwi.

Sprawdzać poziom cholesterolu
Kontrolować poziom cukru we krwi

Eliminowanie czynników ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia pozwoli żyć dłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem. Więcej o czynnikach ryzyka...

Dolegliwości

Objawy chorób serca mogą pojawić się nagle lub narastać powoli przez lata. O chorobach serca może świadczyć:

Przewlekłe zmęczenie

Zmęczenie może być oznaką niewydolności serca, które nie tłoczy krwi w ilości wystarczającej, aby dotlenić komórki organizmu. Jeśli krew jest źle utlenowana, nawet niewielki wysiłek powoduje, że łatwo się męczymy, oblewa nas zimny pot. Kiedy zaś krew zalega w narządach (bo nie jest odpompowana), pojawia się duszność, kaszel (przekrwienie płuc) oraz senność po jedzeniu (przekrwienie wątroby).

Duszność

Duszność, czyli spłycenie oddechu lub brak tchu, związana z chorobą serca może pojawić się nawet po spokojnym spacerze czy wręcz podczas nocnego odpoczynku. Czasem zaczyna się nagle, bez wyraźnego powodu i mogą towarzyszyć jej obrzęki i omdlenia, a także zwiększona potrzeba oddawania moczu w nocy, słaby apetyt, uczucie pełności w brzuchu, zaparcia, zawroty głowy, czasem utrata pamięci oraz splątanie.

Omdlenia

Jeśli serce nie dostarcza dostatecznej ilości krwi z tlenem do mózgu, dochodzi do omdlenia. Omdleń i utraty przytomności nie można lekceważyć i należy udać się do lekarza. Najczęstszą przyczyną utraty przytomności na tle sercowym jest arytmia: serce bije za wolno (poniżej 60 razy/minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy/minutę). Wówczas krew nie dociera do mózgu rytmicznie. Omdlenie może być też efektem zaczopowania tętnic, które zaopatrują mózg w krew z tlenem.

Kołatanie serca

Silne i przyspieszone bicie serca oznacza, że wystąpił przedwczesny - przed skurczem w ramach prawidłowego rytmu - dodatkowy skurcz mięśnia sercowego. Po nim odczuwamy gwałtowny, silny skurcz, jakby serce chciało nadrobić i wyrównać swój rytm. Niebezpieczne są zwłaszcza napady bardzo szybkiego bicia, trwające ponad 2-3 minuty, nie związane z wysiłkiem, którym dodatkowo towarzyszy ból w klatce piersiowej. Jeśli takie objawy wystąpią należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.

Obrzęki

Obrzęki nóg, w okolicy kostek mogą świadczyć o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego. Często są one następstwem nieprawidłowego krążenia krwi w organizmie, którym dodatkowo towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia, duszność, problemy z wysiłkiem fizycznych (np. pokonaniem schodów), senność po jedzeniu, nocny kaszel - warto skonsultować się z kardiologiem.

Zasinienie skóry

Jeśli pojawia się sine zabarwienie skóry, warg i paznokci, pomimo przebywania w ciepłym pomieszczeniu - może to być tzw. sinica. Takie objawy mogą wskazywać na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego.

Ból w klatce piersiowej

Jeśli ból zaczyna się pośrodku klatki piersiowej i towarzyszą mu duszności, ściskanie i ból zamostkowy - najprawdopodobniej jest to tzw. dusznica bolesna. Ból może trwać do 15 minut i pojawia się w czasie wysiłku lub gdy się czymś zdenerwujemy - ustępuje po odpoczynku. Nie należy tego jednak bagatelizować, gdyż może to być objawem niewydolności naczyń wieńcowych. Jeśli ból trwa dłużej, należy wezwać pogotowie.

Jeśli zaobserwujesz jeden z tych objawów, warto zgłosić się do kardiologa.

Lekarze

W Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS pacjentami opiekują się:

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Centrum HAHS to:
33
lekarzy czekających
na Ciebie
72000
umówionych
wizyt
30
lat niesienia pomocy Pacjentom