Wiosna to synonim budzenia się do życia, przypływu energii oraz witalności. To właśnie wiosną większość podejmuje decyzje, aby coś zmienić w swoim życiu, podjąć się nowych wyzwań. Chcemy dobrze wyglądać i przede wszystkim czuć się dobrze.

Jednak do tego potrzebujemy nie tylko wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, ale niekiedy również lekarza. Sporo osób starając się zrzucić kilka kilogramów po zimie i rozpoczynając przygotowania do “sezonu bikini”, decyduje się na dietę. Z dietami warto jednak uważać, ponieważ wiele problemów zdrowotnych, które dręczą Polaków jest związanych właśnie z przewodem pokarmowym.

Wiosenne motyle brzuchu mogą sygnalizować coś innego

Mówi się, że wiosną wiele osób ma motyle w brzuchu, co najczęściej kojarzone jest z euforią i wstępną fazą zakochania. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli takie wrażenie utrzymuje się dłużej i towarzyszy mu także ból. Może być ono czymś znacznie poważniejszym, niż tylko niewielkim problemem.

Wiele osób w Polsce cierpi na zapalenie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, oraz chorobę wrzodową. Do niedawna za przyczynę choroby wrzodowej, oprócz stresu uważano spożywanie tłustych, słonych i ostrych potraw, nieregularne posiłki, picie dużej ilości kawy i alkoholu. Dziś wiemy, że czynniki te – choć nie sprzyjają zdrowiu żołądka – samej choroby nie wywołują.

Najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej jest bakteria Helicobacter pylori oraz leki takie jak przeciwbólowe i z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych między innymi ibuprofen czy aspiryna. Na początku wiosny przypada okres, w którym dolegliwości w postaci bólów brzucha, zgagi, odbijania i niestrawności nasilają się.

Obok diagnostyki i konsultacji gastrologicznej, warto zadbać o właściwe odżywianie, regularny sen i ruch na świeżym powietrzu. Wprawdzie nie wyleczy to samych wrzodów, jednak może znacznie ograniczyć dolegliwości.

Dobra wiosenna GASTROdieta

Przy problemach gastrycznych najlepszym rozwiązaniem jest dieta lekkostrawna oraz ograniczenie pokarmów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. W diecie warto ograniczyć produkty kwaśne (cytrusy – grejpfruty, pomarańcze, mandarynki, cytryny, soki z owoców cytrusowych) oraz potrawy ciężkostrawne o dużej zawartości tłuszczu .Warto też odstawić kawę i herbatę oraz napoje gazowane.

Co warto jeść?
  • Produkty zbożowe – pieczywo jasne, razowe, graham, kasze drobne (np. manna, krakowska), grube (pęczak, gryczana), ryż, makarony.
  • Produkty mleczne – mleko słodkie lub zsiadłe o zawartości tłuszczu poniżej 2%, kefir, jogurty naturalne i owocowe, twaróg chudy i półtłusty, serki homogenizowane. Produkty zawierające bakterie probiotyczne (jogurty, kefiry), głównie z rodziny Lactobacillus zmniejszają ryzyko ponownego zakażenia Helicobacter pylori. Jest to bakteria sprzyjająca rozwojowi choroby wrzodowej.
  • Chude mięsa i wędliny – wołowina, cielęcina, kurczaki, indyki (bez skóry), chude wędliny drobiowe, wołowe, wieprzowinę należy wykluczyć.
  • Chude ryby: słodkowodne (leszcz, okoń, sandacz), morskie (dorsz, morszczuk, sola); ryby tłuste słodkowodne i morskie (halibut, łosoś, makrela oraz śledź).
  • Warzywa i owoce – dowolne, prócz tych przeciwwskazanych powyżej i tych, po których spożyciu odczuwamy dolegliwości.
GASTROzalecenie

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów. Dopiero później w miarę trwania choroby, zaczynają pojawiać się bóle brzucha zaraz po posiłku, albo jak w przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy, 2-3 godziny po posiłku oraz na czczo. Razem z bólami może występować zgaga, odbijania i nudności. Wiosną te objawy mogą się nasilać i nie należy tego lekceważyć, ponieważ nieleczona choroba wrzodowa przynosi poważne powikłania.

Co warto zrobić:

  • regularnie i spokojnie spożywać posiłki w określonej ilości oraz o określonych porach
  • utrzymywać aktywność fizyczną
  • unikać sytuacji stresowych
  • zrezygnować z suplementów diety w tabletkach oraz leków przeciwbólowych
  • ograniczyć palenie papierosów i picia alkoholu, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować
  • skonsultować się gastrologiem

Pamiętajmy, że dobre samopoczucie to przecież wypadkowa wielu czynników, wśród których zdrowie pełni kluczową rolę.

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00

Jak dojechać
Centrum HAHS to:
30
lat niesienia pomocy Pacjentom
32
prowadzonych specjalizacji
72000
umówionych
wizyt