Ból głowy, migreny, zaburzenia pamięci to objawy neurologiczne, które dotykają coraz większej liczby osób i mogą świadczyć o występowaniu wielu poważnych schorzeń.
Gdy dopada nas ból głowy zażycie tabletki przeciwbólowej jest naturalnym odruchem – relatywnie szybko ból przestaje nam doskwierać. Do czasu!
Tabletka nie rozwiązuje przecież problemu bólu głowy, a jedynie przynosi chwilową ulgę. Jeśli objawy się powtarzają, nasilają lub występują dość długo, warto skonsultować się z neurologiem, który pomoże odnaleźć źródło dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. Podobnie jest w przypadku zaburzeń pamięci – im szybciej zareagujemy, tym większe mamy szanse na zatrzymanie niekorzystnych dla naszego zdrowia zmian.
Ból głowy – przyczyny
Ból głowy to bardzo ogólne stwierdzenie. Tego rodzaju dolegliwości mogą mieć różne przyczyny – najczęstsze to:
- zmęczenie
- aspekty psychiczne
- zaburzenia metabolizmu
Czasami ból głowy może świadczyć o problemach z krążeniem mózgowym, zmianach naczyniowych czy schorzeniach różnych narządów, towarzyszy np. zapaleniu ucha środkowego czy zatok przynosowych.
Choroby, w czasie których najczęściej odczuwamy ból głowy
Ból głowy towarzyszy wielu różnym schorzeniom lub problemom zdrowotnym, m.in.
- grypie, anginie
- zapaleniu zatok, zapaleniu ucha
- chorobie zębów i dziąseł, wadom zgryzu
- chorobie oczu
- alergii
- nadciśnieniu
- zwyrodnieniom, czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych
Ból głowy może także wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla, czy w skrajnych przypadkach – na guz mózgu. Ból głowy spowodowany może być także nadużywaniem alkoholu i paleniem papierosów.
Rodzaje bólu głowy
Bóle głowy dzielimy na klasterowe i napięciowe. Te pierwsze, zwane również pierwotnymi – to ból samoistny, a więc problem stanowi sam ból, który występuje jednostronnie w obrębie nerwu trójdzielnego. Z kolei bóle napięciowe mogą mieć pochodzenie kliniczne. Mają różny czas trwania i występują regularnie i nieregularnie. Pochodzenie tego bólu nie jest do końca wyjaśnione. Na jego rozwój mają wpływ czynniki fizjologiczne, biologiczne i psychologiczne.
Podział bólu głowy dokonywany jest również na podstawie jego umiejscowienia. Ból z tyłu głowy może świadczyć o urazach i przeciążeniach kręgosłupa, czasami może wskazywać na migrenę lub guza mózgu. Ból z prawej lub lewej strony głowy to typowy objaw migreny lub klasterowego bólu głowy. Może także wskazywać na przeciążenie lub napięcie w obrębie barku. Ból w skroniach może być, także objawem migreny lub napięciowego bólu głowy. Najczęściej towarzyszy urazom głowy i szyi oraz chorobom naczyń krwionośnych. Może także wskazywać na infekcje bakteryjne i wirusowe oraz guza mózgu. Ból w okolicach czoła podobnie może wskazywać na migrenę, napięciowy ból głowy lub towarzyszyć zapaleniu zatok.
Migreny, czynniki wyzwalające i leczenie
Migrena dotyczy coraz większej liczby osób na świecie. Jej przyczyny nie są do końca wyjaśnione, ale wiadomo, że są związane z aspektami psychologicznymi.
Ból migrenowy można łatwo rozpoznać – to ból pulsujący i zazwyczaj jednostronny. Najczęściej trwa ok. 6-8 godzin. Bólowi głowy towarzyszy zazwyczaj nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięk, wymioty, nudności oraz złe samopoczucie.
Czynniki, które mogą wywołać migrenę to m.in.:
- Wysokie ciśnienie, zmęczenie, menstruacja, stany zapalne w jamie ustnej czy bóle kręgosłupa, dieta.
- Stany takie jak: depresja, niepokój, napięcie, stres, ale także odprężenie po sytuacji stresowej.
- Podróże lub zmiana ustalonej rutyny, gdy pojawia się zbyt intensywne światło, zapach czy dźwięk.
- Ból może się pojawić również przy zmianie pogody.
Leczenie migreny ma charakter wielokierunkowy. Osoba cierpiąca na te dolegliwości powinna unikać czynników wyzwalających oraz skonsultować się z neurologiem w celu dobrania odpowiedniej kuracji farmakologicznej – najczęściej są to leki przeciwbólowe oraz hamujące rozwój migreny, które przyjmuje się w momencie, gdy mamy do czynienia z objawami zwiastującymi ból. Skutecznie w wielu przypadkach bóle migrenowe niweluje terapia rozluźniająca mięśnie w okolicy barków i głowy.
Zaburzenia pamięci – przyczyny i diagnostyka
Zaburzenia pamięci mogą mieć różny charakter i dotyczyć zarówno pamięci krótkotrwałej, jak i długotrwałej. Najczęściej występują u osób starszych, ale nie tylko.
Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń pamięci jest choroba Alzheimera – zazwyczaj występuje o osób po 80 roku życia, ale może też dotknąć trzydziestolatka. Przyczyną zaburzeń pamięci może też być choroba Parkinsona, choroba Wilsona, stwardnienie rozsiane, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, problemy endokrynologiczne, depresja, niedobory witamin czy zatrucie metalami ciężkimi. Do zaburzeń pamięci prowadzi także nadużywanie alkoholu.
Leczenie zaburzeń pamięci ma charakter indywidualny i zależy od źródła problemu. Podstawę stanowi wizyta u specjalisty oraz szeroka diagnostyka, która najczęściej obejmuje przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego, badanie funkcji poznawczych, ocenę neurologiczną i psychiatryczną, badania neuropsychologiczne, badania laboratoryjne, a także wykonanie rezonansu magnetycznego. Zastosowana we wczesnym stadium farmakoterapia daje duże szanse spowolnienia tempa rozwoju zmian.
Kiedy udać się do lekarza?
Niezależnie od tego, czy odczuwasz ból głowy z przodu, z tyłu, kłujący czy pulsujący, warto zwrócić się do specjalisty neurologa, by zdiagnozować problem. Bóle głowy, podobnie jak zaburzenia pamięci i inne objawy neurologiczne mogą świadczyć o poważnej chorobie, dlatego najlepiej jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00
na Ciebie
wizyt