Rozmowa z doktorem Markiem Sypieniem, specjalistą z Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS w Szczecinie oraz doktor Joanną Hahs-Gaborską, dentystą implantologiem z Kliniki Implantologii i Ortodoncji HAHS w Szczecinie.
Naturalnym pragnieniem jest żyć w zdrowiu, dobrej sprawności fizycznej, uniknąć chorób. Zastanówmy się, co robimy i co powinniśmy robić, by ten scenariusz mógł się ziścić.
Nasze zdrowie jest bezpośrednio związane z kilkoma podstawowymi czynnikami. Jednym z nich jest sposób odżywiania. Nowoczesne pożywienie nie zawiera odpowiedniej dla człowieka ilości witamin, mikro i makro elementów oraz innych, niezbędnych składników. Kolejne, tryb życia (palenie papierosów, stres, nadużywanie alkoholu, brak ruchu), środowisko naturalne (chemiczne zanieczyszczenia wody i powietrza, spaliny, odpady przemysłowe, sztuczne nawozy) oraz obniżenie jakości produktów żywnościowych (masowa produkcja), które kupujemy, ujemnie wpływają na nasze zdrowie, są przyczyną wielu chorób oraz chronicznego zmęczenia. Warto zatem wprowadzać pozytywne zmiany tam, gdzie możemy.
Do bycia zdrowym prowadzi także zapobieganie dolegliwościom i chorobom oraz wczesna diagnostyka chorób. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy zapracowani warto o tym pamiętać, by cieszyć się życiem dłużej i pełniej. Wielu chorób, także tych będących wynikiem stylu i tempa życia można uniknąć. Jeśli, mimo mnóstwa różnych absorbujących zajęć, poświęcimy czas na profilaktykę i wczesną diagnostykę możemy uniknąć choroby, długotrwałego leczenia, wyłączenia z codziennej aktywności itp. To inwestycja, która się zawsze zwróci.
– Mówi się, że epidemią XXI wieku stały się choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca.
Warto kolejno je omówić, gdyż są ściśle powiązane z trybem życia. Choroby układu krążenia to m.in. miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, choroba tętnic obwodowych kończyn. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2002 r. choroby układu krążenia stanowiły aż 47% wszystkich zgonów.
– Co wywołuje choroby układu krążenia?
Do chwili obecnej zidentyfikowano wiele czynników ryzyka, których obecność sprzyja zarówno wystąpieniu chorób krążenia, jak i powoduje rozwój już istniejących. Do czynników ryzyka, których związek z chorobami układu krążenia został w pełni udowodniony, zalicza się: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość, niską aktywność fizyczną, czynniki żywieniowe, czynniki genetyczne. Przykład: w Polsce palenie papierosów odpowiada za ok. 38% wszystkich przedwczesnych zgonów u mężczyzn i ok. 13% u kobiet. Palenie 2-krotnie zwiększa ryzyko choroby wieńcowej oraz o 50% ryzyko zgonu w jej przebiegu.
– Cukrzyca. Co jest przyczyną zachorowań na tę chorobę?
Obserwowana w ostatnim czasie światowa epidemia cukrzycy jest skutkiem stylu życia: zmniejszenia aktywności fizycznej i spożywania nadmiernych ilości wysokoenergetycznych pokarmów. Według WHO częstość cukrzycy na świecie wzrośnie co najmniej 2-krotnie, ze 135 mln w 1995 r. do 300 mln w 2025 r.
– W jaki sposób możemy starać się uchronić przed cukrzycą i chorobami układu krążenia?
Właściwa profilaktyka to m.in.: odpowiednia waga, zaprzestanie palenia, właściwa dieta, ruch fizyczny, kontrola ciśnienia tętniczego oraz wczesna diagnostyka chorób układu krążenia (badania: ekg, próba wysiłkowa, usg serca) pozwolą żyć dłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem.
– Najwięcej obaw budzą jednak choroby nowotworowe.
Występują powszechnie i stanowią problem wielkiej wagi, gdyż ponad połowa chorych umiera z ich powodu. Ponad 1/4 zgonów mężczyzn i 45% zgonów kobiet w wieku 20-64 lat to zgony z powodu nowotworów. Liczba zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce gwałtownie wzrasta. Wzrost jest szybszy wśród mężczyzn niż kobiet. Od początku lat 60 liczba zgonów u mężczyzn wzrosła prawie 3-krotnie, a u kobiet 2-krotnie. Warto pamiętać o tym, że dla wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, jeśli nowotwór zostanie rozpoznany we wczesnym stopniu zaawansowania. Często pierwsze objawy nowotworów złośliwych pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego w celu ustalenia stopnia zagrożenia u danej osoby, zwykle bez objawów klinicznych choroby, należy przeprowadzić badania diagnostyczne.
– Proszę wymienić podstawowe badania, które warto wykonywać.
Przy wielu chorobach nowotworowych we krwi stwierdza się obecność antygenów towarzyszących nazywanych markerami nowotworowymi. Należą do nich między innymi: CEA, AFP, CA125, CA 15-3 i inne.
Nowotwór we wczesnym stadium pozwalają wykryć także m.in.:
- rak płuca: rtg klatki piersiowej, spiralna tomografia komputerowa
- rak szyjki macicy: cytologia, test na HPV
- rak jelita grubego: co 1-2 lata kał na obecność krwi utajonej, gdy dodatni test kolonoskopia, u osób w wieku 50-74 lata kolonoskopia, u wszystkich co 10 lat, u osób z grupy ryzyka co 1-3 lata
- rak prostaty: PSA + badanie per rectum u wszystkich mężczyzn po 50 roku życia, usg przezodbytnicze
- rak macicy: usg
- rak piersi: mammografia, usg piersi
Wśród mężczyzn najczęstszymi nowotworami są: rak płuca, rak jelita grubego, rak gruczołu krokowego (prostaty), rak żołądka. Wśród kobiet: rak piersi, rak jelita grubego, rak płuca, rak szyjki i trzonu macicy, rak jajnika.
Warto pamiętać także o tym, by zadbać o swój uśmiech. To on przekonuje do nas partnerów biznesowych, ułatwia kontakty, może otworzyć niejedne drzwi. Zdrowy i piękny uśmiech pomaga w życiu! Ale nie tylko. Przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej podwyższają ryzyko zawału i udaru. Wskazuje się także na związek występowania cukrzycy u osób z infekcjami dziąseł.
Regularne kontrole u dentysty nie bolą, a pozwolą wychwycić niewielkie problemy i zapobiec większym. Nie powinno się także zwlekać z leczeniem poważniejszych problemów. Obecnie stomatologia to jedna z podstawowych dziedzin medycyny estetycznej. Oferuje i stale doskonali rozwiązania, które pozwalają pacjentom poprawić lub odzyskać utraconą estetykę uzębienia. Nadłamany, krzywy, czy brakujący ząb może być zmartwieniem pacjenta w każdym wieku. Technologie, które wykorzystuje się np. w Klinice HAHS pozwalają nie tyko na przywrócenie uśmiechu, ale także na uzyskiwanie nawet najbardziej wysublimowanych efektów.
Dla pacjentów, których na samo słowo „dentysta” ząb bardziej boli jest rozwiązanie. Tacy pacjenci nie zdecydowaliby się na leczenie przy użyciu standardowych znieczuleń. Rozwiązaniem dla nich jest leczenie w narkozie. Na narkozę decydują się także przedsiębiorcy, którzy z powodu swoich zawodowych zobowiązań chcą skrócić proces leczenia do minimum. Dzięki temu kilka etapów można wykonać podczas jednego zabiegu. Pacjentom, którzy obawiają się bólu proponujemy sedację lub pełną narkozę.
Ważne jest także, by lekarze, ale my sami również, zauważali, że człowiek to nie tylko ciało, ale również psychika. Negatywne myślenie, krytycyzm, strach, poczucie winy, blokują proces leczenia, ale także są przyczyną wielu chorób.
– Jak generalnie możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, o których rozmawiamy?
Zdecydowanie najlepszym działaniem prewencyjnym jest oczywiście ZDROWY STYL ŻYCIA i systematyczne kontrolowanie stanu zdrowia. Szybkie tempo, w jakim większość z nas żyje, jest olbrzymim wyzwaniem dla naszego organizmu. Oczywiście, trudno jest nam zwolnić. Praca, wiele obowiązków i spraw, którymi trzeba się zająć. To jednak oznacza, że z tym większą konsekwencją powinniśmy dbać o siebie: właściwie się odżywiać, znaleźć czas na aktywność fizyczną i badania diagnostyczne. To w zasadzie niewielka inwestycja w siebie, a będzie ona procentować do końca życia.
Reasumując, profilaktyka to między innymi:
1. Zdrowe jedzenie:
Przy wyborze własnej diety należy kierować się klimatem, w którym żyjemy, porą roku, temperaturą i pogodą w danym dniu, wiekiem, płcią, aktywnością fizyczną. Należy spożywać jedzenie w formie, w jakiej występuje ono w naturze i występuje w danej porze roku. Nie należy nadużywać soli. Podstawę jadłospisu powinny stanowić warzywa, owoce, zboża, fasolki, oleje, kiełki, orzechy, nasiona i zioła.
2. Aktywność ruchowa:
- systematyczna
- dopasowana do mnie
- sprawiająca mi przyjemność
- stała bez względu na pracę, pogodę, nastrój
Chorobie lepiej jest zaradzić niż ją leczyć.
Godziny otwarcia:
pon.-pt. 7:00 - 20:00, sob. 8:00 - 14:00
wizyt